Sadakat.com

13 Kasım of 2015

Biliyorsunuz, artık spor kulüplerine sadece yayın gelirleri ve tribün gelirleri yetmiyor. Web siteleri ve sosyal medya araçlarıyla taraftarların kulüplerine sadakatle bağlanması yanı sıra  bunun ticari bir gelire dönüştürülmesi de mümkün

Yazar: Elif Aslı Koç

elifaslikoc@gmail.com | twitter.com/asasinoykusu

Resmi web sayfaları pazarlama faaliyetlerinde çok önemli olsalar da “endüstriyel futbol”da yöneticiler tarafından ticari bir getirisi olmadığından olsa gerek -ya da öyle sanılıyor- o kadar da önemli görülmüyordu. Bu konuyu Barcelona FC’nin eski ticaret ve pazarlamadan sorumlu yöneticisi Esteve Calzada kitabında şöyle anlatıyor: “Göreve geldiğim ilk günlerimde resmi web sayfasının durumuyla ilgilenmek istemiştim. Bana Ona şimdi çok fazla zaman ayırma. O işi dışarıdan bir firma yönetiyor ve bize de iyi para ödüyor, demişlerdi.” Bahsi geçen büyük şirket ise IMG. Anlaşmaya göre şirket, bu göreve bir proje yöneticisi atıyor, projeye ilişkin tüm maliyetleri üstleniyor, üzerine de Barcelona kulübüne bir ödeme yapıyor. Yalnız sayfanın yarattığı gelirler firmaya kalıyor. Her şey yolunda giderken projenin başındaki adam bir gün Esteve Calzada’yı arıyor ve aslında her şeyin o kadar da yolunda gitmediği ortaya çıkıyor. Şöyle ki projenin başlangıcından beri IMG para kaybediyor ve gelinen noktada maliyetlerin kısılacağının bilgisini veriyorlar. Bu da doğal olarak internet sayfasının kalitesinin düşeceği anlamına geliyor. Barcelona kulübü sayfanın yönetimine talip başka şirketler olup olmadığını araştırıyor ve en sonunda da ‘kendimiz yönetsek ne kadar kar elde ederiz?’in cevabını arıyorlar.

İlk olarak web sayfasının olması gerektiği gibi asli fonksiyonu olan kulübün iletişiminde kullanılması ve buna ek olarak da resmi ürün satışında destek olarak kullanılabileceği fikri ortaya atılıyor. Yöneticiler reklam satışı gelirlerini de düşünüyorlar ancak bu dünyadan onları uyandıran yine Esteve Calzada oluyor. Çünkü sponsorlar anlaşmaları içerisinde web sitesindeki reklamları için ayrıca ücret ödemek istemiyorlar. Üstüne rakiplerinin de reklam vermesinin uygun olmadığını bildiriyorlar. Dead end! Bugün Barcelona kulübünün geldiği noktada sosyal medya rakamlarına baktığımızda sorunun cevabı da görülüyor. 22,5 milyon Instagram, 16,2 milyon Twitter, yaklaşık 88 milyon Facebook takipçisi mevcut. Resmi web sitesinde lisanslı ürünlerin ve bilet satışının da gerçekleştiği düşünüldüğünde bu takipçi rakamlarının ticari gelir olarak kulübe dönmemesi pek mümkün değil.

calzada

Esteve Calzada

Bir sadakat programı olarak web sitesi ve sosyal medya

Bir spor markasının alışılagelmiş sahip olduğu veya resmi medyaları, internet sayfası, yayınları ve sosyal ağlara ek olarak en fazla TV kanalıdır. Ve tüm bu mecraların amacı en başta spor markasını genel seviyede tanıtmak ve kamuoyu ile direkt iletişim kurmaktır. Bildiğimiz anlamı ile aslında web siteleri markaların birer “sadakat programı”dır. Son zamanlarda sadık taraftarların direkt olarak iletişim kanalları içerisinde yer aldıkları ve fikir beyan edebildikleri sosyal ağlar bu sadakat programlarını devralmış gibi olsalar da aslında temeli ve cüzi de olsa ticari geliri olan başlangıç noktası web sayfalarıdır. (Bunu söylerken bi’ tık üzerinden anlaşma yapılan Yandex kanalını ayrı tutmak gerekir. Bu tamamen ayrı bir vaka incelemesi.)

Endüstriyelleşen futbol anlayışı içerisinde “lisanslı ürünlerin pazarlamasını yapmak” da resmi medya kanallarının amaçlarından biri olmuştur. Bu şekilde “üyelere hizmet verme” , Youtube, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağların da bu sadakat programına katılmaları ile birlikte  “taraftar, dost ya da takipçi kazanma” işlevleri de eklenmiştir.  Barcelona ve diğer birçok dünya kulübü,  sportif başarılar ile süslenen web sayfalarında, aynı anda  lisanslı ürünlerinin pazarlama ve satışını da yapmakla beraber beklenen ticari geliri de elde etmeye başladılar.  İyi bir sadakat programı yönetimi ile kulüplerin sahip oldukları medyalar ticari olarak en önemli amaçlarından birini de yerine getirdi: “Sponsorlara ekonomik dönüş sağlamak”. Logo görüntülenme, takipçilerdeki marka algısı (Örneğin Real Madrid’in stadı Santiago Bernabeu’da asla Shakira şarkısı çalınmaması markaların yalnızca ticari bir işletme ile değil, onun sadık takipçileri ile de aynı anlaşmayı yaptıkları hususunda işin ciddiyetini gösteren küçük, komik bir örnek) sponsorların aldıkları ekonomik dönüşü oldukça etkilemekte. Sponsorların işletmeyi, işletmenin de sponsorlarını sürekli olarak promote etme durumu söz konusu ve bunu en iyi yaptıkları yer ise “ortak hedef kitle” olan “sadık müşteriler”; bildiğimiz adı ile taraftar. Tabii sportif başarı da burada oldukça önemli.

vodafone arena

Türkiye’nin sosyal medyada konuşan ilk stadı Vodafone Arena oldu.

Ancak Esteve Calzada’nın ortaya koyduğu bir gerçek var ki, ister büyük profesyonel spor pazarlama şirketleri ile ya da ister kulüp içerisindeki basit bir görevlendirme ile olsun, işe doğru noktadan bakıldığında web sayfası ve takip eden sosyal medya, taraftarı yakalamada önemli bir etken. Hatta sponsorlar ile işbirliğinde belirlenen ortak hedefle doğru iletişimi yakaladığınızda kulüp lisanslı yepyeni markaların yaratılması ve aynı sadakat programı üzerine konumlandırılması ile ticari ek bir gelir elde edilmesi de söz konusu. Bunun kendi içimizde en yakın örneği “stat abi” adı ile bir sosyal medyada yer alan Beşiktaş SK lisanslı BJK&Vodafone ortak yapımı markası “Vodafone Arena” dır. Kendine ait web sayfası ve sosyal medya sayfaları ile yaratılan markanın ciddiyetini oldukça net gözler önüne sermektedir. Vodafone Arena’nın bugün Instagram’da 114 bin, Twitter’da 281 bin ve Facebook’ta yaklaşık 1 milyon 654 bin takipçisi mevcut. Tıpkı Esteve Calzada’nın sözünü ettiği, kulüp dışında kulüp lisanslı olarak yaratılan Camp Nou markası gibi Vodafone Arena’da işlemeye başladığında hem sponsor hem de kulübe ticari anlamda hatırı sayılır bir gelir sağlayacaktır. Kim bilir belki de Allianz Arena Shop gibi, Kartal Yuvalarından bağımsız kendi lisanslı ürünlerinin satıldığı bir mağazası bile olabilir. Her şey sadık müşteri sayısı ile orantılı… Miles&Smiles gibi bir markanın Sadakat Ligi oluşumuna ismini vermesi boşuna olmasa gerek…

Jose-Mourinho-Chelsea

Previous:

Bir teknik direktörün kovulması için ideal zaman nedir?

manchester city logo 2

Next:

Bir ‘sizinkisi aşk bizimkisi memleket meselesi’ hikâyesi

You may also like

Yorum Yap