Sana insan diyenin gözü çıksın!

24 Ocak of 2012

“İnsan değil” günümüzün üst düzey futbolcuları için en fazla kullanılan klişe. Cristiano Ronaldo bu klişeyle son beş yılda en fazla meşgul olan adamlardan birisi. Ama bizim işimiz klişeyle değil bilimsel gerçeklerle. İşte CR7 ve onu üst düzey bir homo-sapiens yapan özellikleri

 

 

Yazar: Fırat Topal

firattopal@hayatimfutbol.com | twitter.com/FlyngDtchmn | 24 Ocak 2012

Ronaldo Eylül ayında Madrid’de kendisinin bizzat iştirak edeceği deneyler için kurulan dev stüdyoya iştirak ettiğinde “vücudumun neler yapabileceğini öğrenmek oldukça ilgimi çekiyor” demişti. Fen bilimleri ile futbol arasındaki ilişkileri saptamak için stüdyoda birçok bilgisayar datasını incelemeye hazır mühendis ve spor bilimleri çalışanları Ronaldo’nun vücudunda onu diğerlerinden ayrı bir yere koyan özellikleri ölçmek için dört ana başlık etrafında toplandılar.

kas-gucuKas Gücü: Ronaldo’nun vücudunda, bugün bir top modelin vücudundakinden % 3 oranında daha az yağ var. Yıllar boyu yaptığı antrenmanlar onun maç içerisindeki hareketleri ve manevralarına büyük katkı yaptı. Ronaldo bulunduğu yerde, hiç gerilmeden, kollarını hiçbir şekilde kullanmadan ve hiçbir yerden destek almadan yerden 45 santim kadar zıplayabiliyor.1-2 adım geriye atıp ellerinden de hareket desteği alarak zıpladığında ise bu mesafe 75-80 santimetreye kadar yükselebiliyor. Bu ortalama bir NBA oyuncusunun derecesinden daha fazla. Daha da önemlisi Portekizlinin zıpladığı anda iki bacağını da geriye doğru bükmesi ve böylece yer çekiminin etkisini mümkün olduğunca azaltmaya çalışması. Kaslarının ona sağladığı bir başka özellik de çok kısa sürede hızlanabilmesi ve fren kabiliyetinin de çok etkili olması. Testlere kendisi ile birlikte katılan İspanyol 100 metre atleti Angel David Rodríguez, düz bir parkurda 25 metreyi Ronaldo’dan 0,3 saniye daha hızlı koşabiliyor. Bunun sebebi Ronaldo’nun düz bir çizgideki sprinti sırasında kollarını gereğinden fazla hareket ettirmesi ve adım mesafesinin azalması. Ancak zikzaklı bir parkura gelindiğinde iş tamamen değişiyor. Ronaldo burada İspanyol atletin 0,5 saniye önünde. Buradaki en büyük silahı saha içerisine de çok sık kullandığı, yön değiştirirken içte kalan ayağını fren aracı olarak kullanıp, dıştaki ayağıyla doğrudan tekrar sprinte kalkması. Onun rakip defans arasındaki slalomunun arkasında bu önemli özelliği yatıyor.

Real Madrid v Barcelona - Copa del ReyFutbol Zekası: Kariyerinde genelde İngiltere’nin alt lig takımlarında oynamış olan Andy Ansah, testler sırasında topu Ronaldo’nun ayağından almaya çalışıp (doğal olarak) başarılı olamıyor ama bu test Ronaldo’nun iki gözünün arasına yerleştirilmiş bir sensörle yapılıyor ve Portekizli’nin kendi üzerine gelen defans oyuncusu ile karşılaştığında rakip oyuncunun vücut hareketi (genelde kalçalarının hareketine bakıyor), topun kendisi ve topu süreceği yere konsantre olduğunu, bunu inanılmaz kısa bir süre zarfında dönüşümlü olarak yaptığını görüyoruz. Bu üç faktörü saliseler içerisinde defalarca analiz ederek, tecrübe ile birleştiriyor ve rakip oyuncuları ekarte edebiliyor. Daha çarpıcı örnek ise, Ronaldo’nun ayaktan çıkmış bir top kendisine doğru gelirken, yarı yolda stüdyonun tüm ışıkları söndürülmesine ve zifiri karanlıkta kalmasına rağmen topları hiç kaçırmaması ve topun ayaktan çıktığı andaki gelişini kafasının içinde otomatik olarak analiz ederek varacağı yeri hesaplaması. Bu onun sezgilerinin ve pozisyon alma konusundaki yeteneğinin bir kanıtı.

sut-gucuŞut Gücü: Ronaldo’nun şutlarını, bir kovboyun elindeki kamçının tuttuğu kısmını ileri doğru sallayıp bir yerde sabitlemesine ve uç tarafının öne doğru hızla savrulmasına benzetebiliriz. Ronaldo kalçasından çıkardığı bacağını tamamen ileriye doğru hareket ettirmek yerine bir kamçı etkisiyle savrulmasına izin veriyor. Topa kavis vermek istediğinde kenarlarına vuruyor. Meşhur Ölü Yaprak vuruşunun arkasında ise topun tam ortasına yaptığı ve kavisin nerede ise hiç olmaması sebebiyle türbülans sonucu gerçekleşen sağa sola savrulmalara yol açan vuruşun etkisi var. Manchester Üniversitesi profesörü Robin Marshall’a göre Ronaldo’nun vurduğu toplar hızlanmıyor, yavaşlaması gecikiyor. Topun ağırlık merkezi, top statik halde iken tam ortasında yer alıyor ve topun çeperlerine eşit uzaklıkta oluyor. Bir futbolcu topa tam cephesinden hızla vurduğunda ağırlık merkezi o şokla topun önüne savruluyor. Bunu hareket eden bir otobüsün aniden durması sonucu yolcuların öne doğru savrulmasına benzetebiliriz. Ancak nasıl otobüste tutunacak yer bulup durumumuzu eski haline getirmeye çalışıyorsak, topun ağırlık merkezi de ilk şoktan sonra merkeze dönmeye çalışıyor. Tabi bunu yaparken topun önüne savrulduğu için arkaya doğru giderek ve aynı zamanda topun kaleye doğru olan yüzünü de ileri iterek yapıyor, bu da çok ufak da olsa topun hızlanmasına yol açabiliyor. Ronaldo da bunu yapabilmek için topa vurmadan önce etrafını bir hayli düzeltiyor, hep aynı şekilde geriliyor ve topun hep aynı yerine vuruyor.

Ponferradina v Real Madrid - Copa del ReyTeknik: Ronaldo’nun tabii tutulduğu son test onun top saklama yeteneği üzerineydi. Burada ise lasertag oyununu andıran şekilde, keskin nişancılar Ronaldo’nun ayağındaki topu kızıl ötesi ışınlarla vurmaya çalıştılar ama buna sadece bir kez muvaffak olabildiler. Portekizlinin en önemli özelliği topu ayağında çok iyi gezdirmesi ve bunu yaparken de kontrolü hiçbir zaman kaybetmemesi.

Ronaldo’nun bugünkü yetenekleri sadece doğuştan gelen bir hediyenin değil, çok disiplinli bir çalışmanın da ürünü. Birçok ortalama adamdan çok iyi görev adamları yaratan Sir Alex ve ekibi, yetenek sahibi Ronaldo’dan da bir süperstar yaratmayı başardı. Testler sonrası kendi vücudunun verilerini izleyen Ronaldo’yu da bizzat hayrete düşürecek şekilde.

 

You may also like

Yorum Yap