Senden başka

08 Temmuz of 2015

 

Yazar: Serkan Akkoyun

serkanakkoyun@hayatimfutbol.com | twitter.com/sakkoyun_

Ferdi elinde yarısı içilmiş sigarası ile hayran hayran Alev’e bakmaktadır. Yalnız değildir; Bulur, Derviş ve diğer mahalleli de piknik alanında bir çember oluşturmuş ve ortalarında şarkı söylemeye hazırlanan Alev’e gözlerini dikmişlerdir. Sarı saçlarını arkadan toplamış, mavi gözleri ile Ferdi’nin gönlünü çalmış olan Alev, şarkıya başlar: “Senden başka, senden başka, sevemem ben hiç kimseyi…”

Tarık Akan ve Emel Sayın’ın 1974 yılında çektikleri Yalancı Yarim filminde geçen bu sahnedeki şarkı, 29 yaşında futbolu bıraktığını açıklayan Hamburglu Marcell Jansen için gayet uygun. 2005 yılında başladığı profesyonel kariyerinde Borussia Mönchengladbach, Bayern Münih ve Hamburg forması giydikten sonra, “%100 inanmadan, 2 ya da 3 yıl futbol daha oynayabileceğimi sanmıyorum. Başka bir takımın armasını öpemem” diyerek futbolu bıraktı. “Senden başka senden başka olamam senden başkasıyla…” diyerek futbol sahnesinden çekildi. İnsan ikna olmak için yaratılmış bir canlıydı, Jansen de Hamburg’dan sonra başka bir takımda oynamaya kendisini ikna edemedi.

Bundan 4 yıl önce de İspanya’da Javi Poves adlı futbolcu henüz 24 yaşında futbolu bırakmıştı. Sportig Gijon forması giyerken, futbolun artık kapitalizmin köpeği olduğunu düşünüp bununla da kalmayıp sert açıklamalar yaparak veda etti futbola. Cervantes’in Don Kişot’u mu olacak diye beklenirken, 2014’te alt liglerde, San Sebastian de Los Reyes ile futbola geri döndü. Şarkının da dediği gibi, “Aklımdan çıkmaz bütün ömrümce, o çapkın gülüşün var ya…”

Ben tüm bunları düşünürken Hamit Altıntop, Galatasaray kampı sırasında bir açıklama yaptı. Jansen’in ‘sevemem senden başka’ dediği gün Hamit, “Bir futbolcuya o paralar veriliyorsa futbolcu ‘Hayır’ mı desin. Böyle saçma bir şey olamaz. Rızkımız buysa ‘Hayır’ mı diyelim. Ne yapalım?” diyerek isyan etti parasında gözü olanlara. O da kendini ikna etmişti; Son 3 yılda toplamda sadece 80 maça çıkabilmişken, rızkının senelik milyon dolarlar olduğuna…

Rızık, Ehl-i sünnet kabul edilen kelam alimlerine göre, “Kim helal veya haram bir şey yer içerse o, onun rızkıdır.*” anlamına geliyor. Rızık tanımı konusunda çalışan İslam alimleri de rızık kelimesini gerçek ve mecaz anlamda tanımlama sonucuna gidiyor. Hayatını idame ettirecek kadar yemek, içmek, giyinmek gerçek rızık, hayatta kalmaktan fazlası olan, zaruri sahipliklere ise mecaz rızık deniyor. 2012’de 4 yıl için 11 milyon 300 bin euro para kazanmak üzere iş sözleşmesi yapan Hamit’in rızkı, bizim dünyamızı düşününce oldukça mecazi görünüyor.

Jansen, Poves ve Hamit. 3 futbolcu, 3 söylem. Şarkının da dediği gibi; “Bülbülleri susturup dinlerdim, tatlı sözlerin var ya…”

* Abdulkâhir el-Bağdâdi, Usuluddin, İstanbul 1928, s. 144.

kapak-2

Previous:

Barcelona’da bir Türk: Seyit Cem Ünsal

sinan gümüş

Next:

Sinan Gümüş hakkında az bilinenler

You may also like

Yorum Yap