Sonraki büyük şey

30 Ocak of 2015

Türkçe’de tam anlamıyla karşılık bulamayan ‘The Next Big Thing’ deyişinin, futbol sahasındaki tanımı, 16 yaşında bir çocuk son zamanlarda. Martin Ødegaard

Yazar: Emre Gürkaynak

emregurkaynak@hayatimfutbol.com | twitter.com/emregrkynk | 30.01.2014

Dünyada geçirdiği gün sayısı, yıla vurulduğunda 15’e tekabül eden biri, genelde okula gidiyor olur. Bu kişi okulunda çok başarılı olabilir hatta bu başarısının yanına sportif kanadı eklemiş olma ihtimali de vardır. Yahut derslerinde zorlanır ama konu spor olduğunda gayet iyidir. 15 yaşında biri okul takımında oynayabilir, takımın en iyisi olabilir, yaptıklarıyla yaşadığı şehre adını ezberletebilir. Bazılarının menzili ise daha da geniştir. Adını ezberlettiği şehir değil, ülkedir. 15 yaşında biri herhangi bir spor dalında ülkesini temsil ediyor olabilir, dünya rekoru kırabilir, Olimpiyatlar’da madalya kazanabilir -ki bu durumun birçok örneği vardır.

Dışarıdan alanında her şeyi yapabilecek güce sahip gözüken bu 15 yaşında birileri, içeride de dışa yansıyandan pek farklı hissetmez tahminen. Ancak her şeyin ötesinde kalan bazı noktalar da vardır. 15 yaşında biri çoğu ülkede ehliyet alamaz. Alkol alması kuralların dışına çıkması demektir. Ayrıca bu yaşta birinin bütün dünyanın gözü önünde Arsenal senin Bayern Münih benim dolaşıp; Real Madrid’e milyon dolarlık anlaşmayla katılması da ne mümkün ne de görülür şeydir.

Martin-Odegaard

Norveçli Martin Ødegaard da 15 yaşında biriydi. Çok değil bir sene önce. Ancak o ‘çok değil’ diye tanımladığımız aralıkta muhtemelen okul takımında oynamadı ama adını yaptıklarıyla önce yaşadığı şehre sonra ülkeye ezberletti. Sonra da dünyaya. Rekor kırıp, Olimpiyat altını kazanma şansı yoktu belki ama futbolda ülkesini temsil de etti iyi şekilde. 16 yaşına geldiğinde, Norveç 1. Ligi’nde forma giyen ve gol atan en genç oyuncuydu. Norveç Milli Takımı’nda oynayan en genç isim olmayı da başarmıştı. Avrupa Şampiyonası Elemeleri tarihine adını yazdırırken de titri çok farklı olmayacaktı. Ancak Ødegaard bunlarla yetinmedi bir de üstüne ehliyet aldı!

Ajax, Arsenal, Bayern Münih ve taraftarı olduğu Liverpool’un (bu kulüplerin Ødegaard’la ilgilenenlerin ufak bir kısmı olduğu söyleniyor) tekliflerini reddeden Ødegaard, Real Madrid’le 6 yıllık anlaşma imzaladı. İspanya medyasına göre Norveç ekibi Stromgodset, bu transferden 3 milyon euro kazandı. Onun ehliyeti buydu.

30Futbol dünyasının ‘next big thing’i Ødegaard’ın Real’deki ilk senesinde Zidane’ın çalıştırdığı Castilla’da oynayıp ardından A takıma çıkması bekleniyor. Kendisine biçilen rolde sahne Real Madrid’in geleceği. Hal böyle olunca Ødegaard’ın ne kadar iyi olduğundan çok baskıyı kaldırıp kaldıramayacağı konuşuluyor.

Hakkında bildiklerimiz sınırlı. Kendisi de bir dönem futbol oynayan babasının anlattıklarından küçüklüğünden beri, birkaç sene evvel oluyor,  fazladan antrenman yaptığını öğreniyor ve buradan çalışkan olduğunu çıkarıyoruz. Zaman zaman ‘yeni Messi’ olarak anılan sol ayaklı Ødegaard hakkında internette gezinen videolar da bonservis bedeline destek çıkar cinsten. Şimdilik her şey baskıya karşı koyabileceğini gösteriyor yani.

Norveçli futbol yazarı Thore Haugstad’ın ‘filler arasındaki balet’ olarak anlattığı 16 yaşındaki Ødegaard’ın, Cristiano Ronaldo ve Ramos’la çektirdiği bir fotoğraf var. İleride o fotoğrafa baktığında pişmanlık görmemek için şimdi, yine aynı fotoğraftaki iş disiplini ve sportif doyumsuzluğu fark etmeli. Bunu başardığı takdirde zaten heybesinde olan çalışkanlığı ve yeteneğiyle filler arasında dans çok daha kolay olacaktır.

Futebol: Jogador do Sporting Clube de Portugal, João Mário

Previous:

Deco’nun varisi

roberto-firmino-neymar-austria-brazil-international-friendly-ernst-happel-stadion-18112014_yrsf2ge1ym091ktao1usjnad3

Next:

Neymar’ın yeni asistanı: Firmino

You may also like

Yorum Yap