Srna

14 Haziran of 2016

Yazar: Mert Sarıbaş

mertsrbs@gmail.com | twitter.com/saribasmert

Euro 2016’da 3. gün,  Paris’te saatler 15:00’i gösterirken günün ilk maçı Türkiye ile Hırvatistan arasında başladı. Parc des Princes’te 43.842 biletli taraftar takımlarının ilk maçı için tribündeki yerini alırken, Hırvatistan’da kaptan Darijo Srna 4. kez Avrupa Şampiyonası’nda forma giymenin heyecanını yaşıyordu. Kaptan, 90 dakika sonunda sahadan 3 puanla ayrıldı ama maç sonunda acı bir haber aldı.

Hikâyeyi biraz daha geriden alalım, 1938 yılına gidelim. İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden hemen önce, Doğu Bosna’da Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Uzeir Srna çok geçmeden kendisini savaşın en acımasız tarafı ile karşı karşıya buldu. 1941 yılında yaşadıkları köy, Çetnikler tarafından basıldığında babası tarafından kardeşiyle birlikte ormana kaçırılan Uzeir o geceyi şöyle anlatıyor “Babam, Safet ile beni ormana kaçırdı ama hamile annem ve kız kardeşim diri diri yakıldı.”

Savaşın getirmiş olduğu kaosla birlikte babası ve kardeşiyle de bağlantıyı kaybeden Uzeir kendisini önce yetimhanede ardından da kendisini evlatlık edinen polis memurunun yanında bulur. Bu esnada babası sığındığı kasabada çıkan çatışmaların birinde kör kurşun tarafından vurularak hayatını kaybeder ve  5 kişilik aileden geriye sadece Safet ve Uzeir kardeşler kalır. Safet bir süre sonra kardeşini bularak Bosanski Samac’a (Yaşadıkları köy basıldıktan sonra Safet babası ile buraya sığınmıştı) geri döner.

Burada çalışmaya başlayan ve para kazanma duygusunu fırıncılık yaparak tadan Uzeir bu tercihini şu cümlelerle anlatıyor; “O dönemleri düşündüğümde kendimi her zaman aç olarak hatırlıyorum. Her zaman sınıf arkadaşlarımın taze ekmekler yediğini görüyordum ve bu sebeple fırıncı olmaya karar verdim.” Uzeir fırıncılık deneyiminin ardından kalecilik yapmaya başlar. Čelik Zenica takımında oynadığı esnada ilk evliliğini yapan Uzeir’in Renato adındaki ilk oğlu dünyaya gelir fakat evlilik çok uzun sürmez. Ayrılığın ardından 4 yıl Fransa’da yaşadıktan sonra yolu Hırvatistan’a düşer ve burada Igor ve Darijo adında 2 erkek çocuğu dünyaya getirecek Milka ile evlenir.

Sporun pek çok dalına yeteneği olan Darijo, bir gün okuldan eve döndüğünde öğretmeninin kendisine futbolu bırakıp basketbola devam etmesi konusunda tavsiye verdiğini söylüyor. Neyse ki aile ve Darijo tercihini futboldan yana yapıyor.

Aradan yıllar geçiyor, Euro 2016’da 3. gün, Paris’te saatler 15:00’i gösterirken günün ilk maçı Türkiye ile Hırvatistan arasında başladı. Darijo Srna 4. kez Avrupa Şampiyonası’nda forma giydi ve maçın ardından babasının vefat haberini aldı.

2003 yılında Shaktar Donetsk’e transfer olduğunda ilk işlerinden birisi babasına fırın satın almak olan Darijo, verdiği bir röportajda babasını şöyle anlatmıştı;

“Babamın benim futbolcu olmam için yaptığı fedakarlıkları unutamam. Kendisi çok zor bir hayat yaşamış ve ben onunla kesinlikle gurur duyuyorum. Onun benim için yaptıkları karşısında ne yaparsam yapayım çok az kalır”

Down sendromlu kardeşi Igor’un adını göğsünde taşıyan ve attığı golleri Igor’a armağan eden Darijo artık babası için de sahada olacak.

srna 2

Kaynaklar

https://www.theguardian.com/football/blog/2012/jun/04/euro-2012-croatia-darijo-srna

https://www.theguardian.com/football/2008/aug/21/shakhtardonetsk.croatiafootballteam

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/1216/zivotna_pricha_uzeira_srne_majku_su_mi_chetnici_zivu_zapalili.html

kapak

Previous:

Demir adam: Luis Enrique

Auxerre, France, 15 mai 2014 --- Guy ROUX, ancien entra”neur de l'AJ Auxerre, pose devant les buts du stade AbbŽ Dechamps, ˆ l'occasion de la sortie de son livre "Il n'y a pas que le foot dans la vie", Žd. l'Archipel.

Next:

Bir kulüp, bir insan, bir ömür: Guy Roux

You may also like

  • Salvatore Schillaci, Italy, celebrates  goal versus Argentina in the semi-final
    04 Şub

    Sicliyalı mazlum Toto

    Profil

    Dünya futbolunun en ilginç kariyer hikayelerinden birisine sahip olan Salvatore Schillaci kendi ülkesinde düzenlenen Dünya ...

  • kapak
    01 Nis

    Demir adam: Luis Enrique

    Profil

    “Luis Enrique savaşmayı ve acı çekmeyi seven bir milyarder” Victor Gonzalo Yazar: Emre Çelik emrecelik@hayatimfutbol.com ...

  • john-moshoeu-bafana-bafana_1u9bsddzoxx7g14mrydnqhejeb-2
    23 Nis

    Mandela’nın adamı

    Profil

    Ne mutlu ki onun gibi bir futbol yıldızının yeteneklerine şahit olduk. Ne mutlu ki onun ...

  • Spor Toto Süper Lig takımlarından Gaziantepspor, ligin ikinci yarısının hazırlıklarına Belek'te devam etti. Gaziantepspor teknik direktörü Sergen Yalçın. (Hakan Burak Altunöz - Anadolu Ajansı)
    15 Ağu

    Futbolun Clark Kent’i: Sergen Yalçın

    Profil

    Her dönemin sansasyonel ismi olan Sergen Yalçın, futbolculuğunda üzerine yapıştırılan ’çalışmayı sevmeyen’, ’disiplinsiz’ ve ‘vurdumduymaz’ ...

Yorum Yap