Top 10 eleme grubu şoku

10 Kasım of 2011

Yazar: Fırat Topal

firattopal@hayatimfutbol.com | twitter.com/ | 10.11.2011

Euro 2004 elemeleri… Türkiye’nin 7.Grup’ta İngilizlerin arkasında kaldığı ve play-off mücadelesinden turnuvaya gitme yolları aradığı günler. Türk basını, 10 takımın katıldığı kura çekimi öncesi “Çek Bir Letonya” diye başlık atmıştı, zira Letonya diğer 9 takım arasındaki en zayıf ekipti. Çektik Letonya’yı. Ama onları dahi geçemedik. Riga’da kariyerinin en iyi dönemini geçiren Māris Verpakovskis’in golüyle mağlup olduk. Rövanşta 2-0 öne geçmemize rağmen Laizans ve yine Verpakovskis bizi teslim aldı. Şenol Güneş’in de kellesi alındı. Hazır Avrupa Şampiyonası elemeleri sona ermişken, turnuvanın elemeler tarihindeki en büyük 10 sürprizi sıralayalım.

1-Euro 1964 – Lüksemburg: Bugün dünya futbolunun en zayıf ekiplerinden olan Lüksemburg, 1964 yılında Avrupa Şampiyonası’na ayak basmayı kılpayı kaçırdı. O yıllarda elemeler çift maçlı eşleşme ile yapılıyordu. Lüksemburg, Hollanda’yı saf dışı bıraktı önce. Ardından Danimarka ile eşleşip iki maçta da berabere kaldılar. Tarafsız sahada oynanan üçüncü maçı Danimarka 1-0 kazandı ve finallere gitti. Bu, halen ülke futbol tarihinin en üst noktası olarak bilinir. Takım o elemelere kadar oynadığı son 16 maçın sadece birini kazanmıştı.

2-Euro 1992 – İspanya: Butragueno, Hierro, Amor, Bakero, Munoz, Michel gibi isimlerin bulunduğu bir takımın doğrudan turnuvaya gitmesini beklersiniz. İspanyollar, ancak 2008’de bozabildikleri o turnuva lanetini, 1992’de daha eleme gruplarında yaşadılar. İzlanda’ya 2-0 kaybettikleri maçın da dahil olduğu sekiz karşılaşmada sadece üç kez kazanabildiler ve Çekoslovakya ile Fransa’nın arkasında nal topladılar. Selefi Luis Suarez’den görevi devralan Vicente Miera da görevden azledildi.

3-Euro 1996 – Türkiye: Girişte nasıl hüsranımızdan bahsettiysek, destanımızdan da bahsetmek lazım. Son uluslararası turnuvasına 42 yıl önce katılmış bir takımı, Fatih Terim ve Rasim Kara alıp doğrudan finallere götürdüler. Bunu başarabilen bir takım Avrupa Şampiyonası elemelerinde neredeyse yok. Terim’i Terim yapan ilk dev adım. Gözü yaşlı Ayhan Bermek, malzemeci İbo ve Hakan Şükür-Alpay esprileri. Saykodelik yıllardı.

4-Euro 2000 – İngiltere: Big Kev’in milli takım kariyerinin iyi geçmeyeceği daha elemelerden belliydi. Takım İsveç ile beraber mücadele ettiği 5.Grup’ta rakibinin tam 9 puan gerisinde kaldı. Dahası Polonya’nın ancak averajla üstünde yer alabilmişlerdi. Ama en kötüsü, İsveç’in son maçta Polonya’yı mağlup etmesi ve bu yolla İngilizler’in play-off vizesi alabilmesiydi.

5-Euro 2000 – Kıbrıs: 1992 elemelerinde “0” çeken, 1996 elemelerinde de ancak Ermenistan’ı mağlup edebilen Kıbrıs Milli Takımı, Euro 2000 elemelerine, İspanya’yı 3-2 mağlup ederek başladı. İspanya o maçtan sonra yedi kez kazanıp turnuvaya gitti, Kıbrıs ise şansını son maça kadar taşıdı ve ikinci olarak play-off vizesi alan İsrail’in bir puan gerisinde grubu bitirdi. Bu, onların ortalamada halen en iyi eleme grubu performansı.

6-Euro 2004 – Yunanistan: Perşembenin gelişi pazartesiden belli olmuş bu sefer. Herkesin finallerdeki şampiyonluğuna odaklandığı Yunanistan aslında elemelerde de grubunu İspanya’nın önünde lider bitirmiş ve rakibini play-off’a yollamıştı. Bu yolda, Giannakopoulos’un golüyle Zaragoza’da kazandıkları maçın da rolü büyüktür.

7-Euro 2004 – Galler:  Ryan Giggs kariyeri boyunca bir milli takım turnuvası görecek mi? İşte tüm dünyanın buna şahit olmaya en fazla yaklaştığı an Euro 2004 elemeleriydi. Kenarda Mark Hughes, beş yıldır yürüttüğü milli takım hocalığında bir devrime yaklaşmıştı. Takım 9.Grup’ta İtalya’nın ardından ikinci oldu. Sırbistan-Karadağ ve Finlandiya’yı geride bırakarak… 16 Ekim 2002’de Cardiff’te İtalya’yı 2-1 mağlup ettiler. Play-off’ta Rusya çıktı karşılarına. Deplasmandan 0-0’la döndüler ama peri masalını, rövanşta Vadim Evseev bitirdi. Giggs maç sonrası milli takımdan emekliliğini açıkladı.

8-Euro 2008 – İngiltere: Steve McClaren, Scott Carson, yağmur, şemsiye ve Hiddink. İngilizler son maça Rusların önünde girerler ve kendi evlerinde turnuvaya lider olarak gitmeyi garantilemiş Hırvatları konuk ederler. Spartak Moskova başkanı Leonid Fedun, Hırvatlara kazanırlarsa dört adet Mercedes hediye edeceğini söyler. Mercedes gazıyla mı bilinmez, İngilizler 3-2 kaybeder. Ruslar kazanır ve finallere gider. McClaren istifayı verir.

000_Par963401

9-Euro 2008 – Liechtenstein: Kasap, manav ve bakkalın destanı. Liechtenstein, F grubunda önce Letonya’yı 1-0 mağlup eder, ardından İzlanda deplasmanından puan alır, sonra da İzlanda’yı kendi evinde 3-0’la dağıtır. Ülke tarihinin en ünlü oyuncusu Mario Frick’in yıldızının parladığı yıllar. İsviçreli Hans-Peter Zaugg göreve geldiğinden beri Liechtenstein o meşhur “0” puanlı gruplara bir son verdi.

10-Euro 2012 – Estonya: Ülke tarihinin en parlak dönemini geçirdi son aylarda Estonya. Öyle acayip maçlar kaybettiler ki onlardan beraberlikle ayrılsalar bırakın play-off’u, grup liderliğini zorlayabilirlerdi. Örneğin Faroe Adaları’nda 2-0 kaybettikleri maç gibi. Aslında onu da ayrıca ele almak lazım ama Baltık ülkesinin cömertçe dağıttığı 6 puan var.

beşiktaş fenerbahçe forma

Previous:

Fenerbahçe-Beşiktaş derbilerinin unutulmuş kahramanları

top-10-list-2

Next:

Yakın tarihte Beşiktaş-Galatasaray derbisine damga vuranlar

You may also like

Yorum Yap