Toplantı Masası

10 Nisan of 2015

Hayatım Futbol’un şu an okuduğunuz yeni sayısı için içerik toplantısı yaparken, ortaya Real Sociedad ve David Moyes üzerine bir yazı yazma fikri atıldı. Bazıları beyin fırtınasını sessiz gözlerle izlerken; sazı önce ‘Ada’daki oyuna hakim isimlerden Fırat Topal aldı sonra İspanya futbolunun içinden Emre Çelik. İkili toplantı masasında konuştu, tartıştı. Peki kazanan kim oldu? Biz karar veremedik, belki siz verirsiniz…

Fırat Topal: Bu hafta David Moyes ve Real Sociedad yazılabilir. Moyes geldiğinde 15.’ydi Sociedad, iki galibiyeti vardı. Takımı dokuzuncu sıraya getirdi (17 maçta 7 galibiyet,  6 beraberlik, 4 mağlubiyet). Seneye de takımın başında kalacak.

Emre Çelik: Moyes’ten ekmek çıkmaz. Eleman kötü. O takım çok daha iyi yerlerde olmalı.

Fırat Topal: İyi de adam takımı iki galibiyetle aldı. Daha kötülerdi. Sociedad bu kadroyla neye gelebilir ki?

Emre Çelik: Arrasate çok kötü olunca Moyes istatistiksel olarak dikkat çekiyor. İlk deplasman galibiyetini daha iki hafta önce alabildi. Bu takım ilk altıya girmeli.

Fırat Topal: Valencia ve Sevilla önüne geçebilir mi sence? Bence geçemez. Zaten alacağı en iyi yer altıncılıktan başlar.

Emre Çelik: En kötü ucundan kaçırmalı.

Fırat Topal: Adam da dokuzuncu zaten?

Emre Çelik: Abi dokuzuncu ama arada uçurum var. Sevilla ile kapışabilirdi. Emery çok istikrarsız ligde. Hakeza Malaga falan da kalite olarak çok alt seviyede. O uçurum olmamalı işte. Ki Moyes takımın başına geçtiğinde biraz daha iyi olsaydı bu kadar fark olmazdı.

Fırat Topal: Bence Moyes çok kötü bir hoca değil, kötü hoca olduğu da tartışılabilir. (Roberto) Martinez’i de  göreceğiz, 13. sırada. Geçen sene Everton beşinciydi. Bir Şampiyonlar Ligi vizesi alacaklar mı bakalım. United kariyeri Moyes’i 6 ayda bitirdi gibi duruyor da bu adam Everton’da saygı duyulan bir hocaydı. Nefis top oynadıkları bir dolu maç hatırlarım.

Emre Çelik: Kötü hoca demiyorum ama bu sezon öyle methiyeler düzülecek kadar bir performans kesinlikle sergilemedi. Sociedad projedir. Ama Moyes’in projesi değil. Daha önce yazdık, bunların bir sportif direktörü var. 2009’dan beri takımın başında. Griezmann’ı, Inigo Martinez’i, Pardo’yu çıkaran hep Lorenzo Juarros Garcia (Loren).Takımı ikinci ligden aldı zaten. Arrasate’yi denedi, çok ısrar etti ama şimdi daha doğru ismi buldu. Ki Griezmann’ı çıkar, aynı bu takım Arrasate’nin hemen öncesi dördüncü oldu ligde.

Fırat Topal: Methiyeler düzülmeyebilir de 9 ay içinde sosyal medya ibişi olan bir adamın bilmediği bir ülkede tutunabilmesi öyle ya da böyle bence takdir edilmeli.

Emre Çelik: Moyes yazılacak şunu yapıyor, sezonluk düşünmüyor. Rulli’yi koydu kaleye, Pardo’yu monte etmeye çalışıyor, Yuri’yi oynatıyor bol bol. Bu saydıklarımın hepsi büyük potansiyel. Ama bu sezonki performansı yazılmaz, şuradan aldı buraya getirdi diye. Çünkü Arrasate dışında kim olsa üç aşağı beş yukarı buralara gelecekti takim.

İlker Yılmaz: Sociedad projesi doğru yolda mı Emre? Bence mesele bu daha çok. Moyes doğru isim diyorsun?

Emre Çelik: Doğru hoca kesinlikle Moyes. Real transferi öncesi Illarramendi yazmıştık hatırlarsın, orada bahsetmiştim bu direktör Loren’den.

İlker Yılmaz: Tamam, bu direktör ne düşünüyor?

Emre Çelik: Moyes’i Loren getirdi. Beklentiler altyapıyı kullanarak 3-4 yılda yine Şampiyonlar Ligi’ni zorlamak. Sociedad, İspanya’da ekonomik durumu kötü olmayan nadir kulüplerden biri, tok satıcı. Altyapıları da çok iyi. İsteseler parayı basıp adam getirirler ama o işe girmemeye çalışıyorlar. Hem Altyapı çalışsın, kendi oyuncumuzu yaratalım, hem de başarılı olalım diyorlar. Bu sezon başında Arrasate, Granero ile Canales’i falan aldı da kadronun %60’ı, belki de daha fazlası altyapıdan yetişmiştir. Moyes de doğru hoca o açıdan.

İlker Yılmaz: Fırat’la çok da çelişmiyorsun bence. Ben de Fırat gibi düşünüyorum burada. Adalı biri İspanya’da bir projeye geliyor. Daha ilk senesinde takır takır futbol oynayamaz ki? Takımla sezon öncesi kampı geçirmedi mesela. Sociedad seneye ilk 6 görür havası var mı sende?

Emre Çelik: Çok ekstrem bir durum olmazsa en kötü kıl payı kaçırırlar. Sevilla, Villarreal, Sociedad kapışır. Ama şu an iyi oynamıyorlar cidden, potansiyelin %60-65’ini anca gösteriyor takım. Moyes geleli 6 ay olacak neredeyse, Avrupa’nın 5 büyük liginde en geç deplasman galibiyeti alan takım Sociedad :/

İlker Yılmaz: Ama sonuçlardan bağımsız sana umut vermiş. Seneye ilk 6 demek zaten Şampiyonlar Ligi zorlamak demek bir bakıma.

Emre Çelik: Bana Moyes değil takım umut veriyor. Şu da var; Moyes’ın şu an üzerinde hiç baskı yok. Hiç iddiası yok, kafasına göre çok acayip şeyler deneyebiliyor ama seneye ne yapacak? Şunu biliyorum ama; Moyes seneye de gençlerin üzerinden gidecek, transfer yapsa da gidip 30 yaşındaki adamı kolay kolay aldırmayacak yönetim. Çok ekstrem durumlar dışında yapacağını da düşünmediğim için doğru hoca diyorum.

Emre Çelik: Bu arada Moyes baya komik adammış. Maçtan atıldı, tribüne çıkıp taraftarlarla cips yedi, İspanyolca konuşmaya çalışıyor ama oyuncuların neredeyse tamamını yanlış söyleyip kendi de gülüyor. Real’i trolledi, Illarramendi dünyanın en iyi orta saha oyuncularından biri diye. O yönü yazılabilir ayrıdan mesela.

 
bilic

Next:

Biliç ve sonrası

You may also like

Yorum Yap