Uykuluk mevsimi

10 Nisan of 2015

Baharla birlikte coşan yazarımız Varol Döken, bu hafta bize Nuri Bilge Ceylan’ın ölümsüz eseri Uykuluk Mevsimi’ni tanıtıyor

Yazar: Varol Döken

varoldoken@hayatimfutbol.com | twitter.com/dokenvarol

Hayır, Nuri Bilge Ceylan filmi değil, bayağı bildiğiniz Sütlüce-Balat. Üstat oraları çok sever ama konumuz sinema değil, yemek. Gerçi ben sinemadan da anlarım, sinema mezunuyuz neticede; görüyorum Twitter’da başkalarına soruyorsunuz, bana neden sormuyorsunuz, ben bostan korkuluğu değilim, ben büyük bir sinemacıyım, en çok bana soracaksınız, en çok bana! (toprağın bol olsun büyük usta Erol Büyükburç)

Selamımızı da çaktığımıza göre konu dağılmadan toparlayalım. Bu haftanın mekânı, Sütlüce’de bir uykuluk mekânı; Çınaraltı. Ama mekândan önce uykuluk nedir kısaca anlatalım:

Uykuluk, bir tür sakatat. Koyun ve dananın ciğer, gerdan gibi belli bölgelerinden elde ediliyor; her hayvandan az bir miktarda alındığı için de biraz pahalı. Mevsimi Haziran denir, sanırım hayvanların otlama sonrası gelişme mevsimi olduğu için. Daha fazla ayrıntıya da girmeyelim, bu kadarı için bile okuyan vegan arkadaşlardan özür dilerim.

20742907_lSmtQ-t0KJQ8_cX4-yegxlGKoZz1Wv1upRUvGCxn9qk

Sütlüce yolu, uykuluk dolu

Uykuluğu belli başlı ocakbaşlarında (misal Beyoğlu’nda Kenan Usta) bulabilseniz de asıl başkenti Sütlüce hattıdır. Bu bölgedeki onlarca uykulukçu arasında benim bugüne kadar duyduğum en meşhuru Halıcıoğlu’ndaki Sadrazam Mahmut’tu. Ona da bu satırları şu an okuyan birçok arkadaşla gitmişliğimiz var. Buraya yazmamam şanssızlık olmuş.

Ama bu sefer Halıcıoğlu’na değil Sütlüce’ye kadar uzandım ve Çınaraltı Uykuluk’u denedim.

Nasıl gidilir?

Ayrıntılı tarif vermem zor olacak, çünkü akşam vakti taksiyle Kasımpaşa’dan gittik mekâna. Taksiyle de döndüm. Google Maps’te toplu taşıma seçeneği de göstermiyor ama eminim önünden geçen bir Eminönü-Sütlüce otobüsü vardır. Kasımpaşa-Sütlüce dolmuşlarının da geçtiğine eminim. Ayrıca Üsküdar-Eyüp vapur hattı da Sütlüce’de duruyor. Fakat en emin yol sanırım Beyoğlu’ndan bir taksi tutup Piyalepaşa Bulvarı’ndan Sütlüce’ye ulaşmak. Çok tutacağını sanmıyorum.

İmrahor Caddesi üstünde, deniz kenarındaki mekânı çok zorlanmadan bulacağınızı tahmin ediyorum.

33834255_emtJOsS6OCHSKrPShmlhhEwzLA_nYvUdXnXtFObQFjs

Nasıl bir mekân?

1990’da kurulmuş Çınaraltı, sevdiğim salaş mekânlar listesine ortasından giriveriyor. Ahşap masalar, sade bir iç tasarım, eski garsonlar, müdavimler, daha ne olsun? Bir yaşanmışlık okumluyorum burada. Şaka bir yana güzel mekân, tarihi olan mekân.

Düz ayak arkaya doğru uzanıyor. Ön salonda 12-14, arka salonda 8-10 masa kadar var. Yazın açılan bahçesiyle toplamda 200-250 kişiye kadar hizmet verebilir gibi geldi bana. Azı fazlası bana günah yazsın.

İçeride benim gördüğüm 3 tane dev ekran vardı. Bizim gittiğimiz akşam Euroleague oynanıyordu ama Digiturk üstünden mi NTV’de yayınlanan maçlardan mı bilemedim. Sadece maç izlemeye gidilecek bir yer değil zaten, maç işin bahanesi olur olursa.

Ne yenir, ne içilir?

Adı üstünde Çınaraltı Uykuluk. Fındık uykuluktan gerdan uykuluğa, uykuluk soteden kavurmasına uykuluğun kitabını yazmışlar. Ama bununla bitmiyor tabii.

Öncelikle rakı mekânı burası. O yüzden her türlü meze mevcut. Uykuluk bana gelmez diyenler için Adana’sından tavuk şişine, ciğerinden pirzolasına, işkembe çorbasından kuzu kokorecine bir sürü çeşit de var. Rakı yerine bira da vurabilir, diğer içki çeşitleri için garsonunuza danışabilirsiniz.

Ben işkembe ve fındık uykuluk denedim, memnun kaldım. Uykuluğun daha iyisini yedim ama burası da hiç fena değil. Ortamla birlikte değerlendirdiğimde gayet başarılı diyebilirim. Salatası falan taptaze, rakıyı da bırakmama rağmen burada pek bir hoş geldi. Bu satırları şimdi rakı tartışmasına boğmayayım ama Altınbaş, Kara Efe, Kulüp dışında rakıya rakı demiyorum ben artık. Şimdilik böyle bağlayalım ileride başka bir yazıda boğarız (boğma rakıya gönderme kıps) konuyu.

29348921_1FLsNdE9qjgl7-foD3DtarcbSZ-0YB6b0uiZ-XLydv4

Zemheriden sonrası bahar aylar

Daha tam anlamıyla hissedemesek de bahar geliyor. Size baharın gelişini gönül rahatlığıyla kutlayabileceğiniz bir mekân önermenin gönül rahatlığındayım. Gönülception…

Uzun süre sonra yine mekân yazıları yazmak güzel. Reklamcıyız diye bu mekânlardan reklam aldım sanmayın, kendi yağımızla kavrulmaya devam ediyoruz elimizden geldiğince. Maksat muhabbet olsun, maksat kadehler dolsun. Sizin masada adımıza yaptığınız bir çınçın bizim için en büyük sponsordan yeğdir. Sevgiler, saygılar bizden olsun…

Not: Fotoğrafların bazıları Foursquare’dan alınmıştır.

Çınaraltı Uykuluk: Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No:72, Beyoğlu 0212 210 35 14  

kapak-2

Previous:

İmparator olmak kolay, insan olmak zor

72919_348617761853257_402420708_n

Next:

Hint futbolu yemem, Hint yemeği yerim!

You may also like

Yorum Yap