Valencia Belediyespor

25 Ocak of 2013

Aslında İspanyol kulüp sistemine kötü demek için bir krize gerek yoktu ama krizle birlikte sorunlar çok daha koyu tonlarla ortaya seriliyor. Ülkenin üçüncü büyüğü Valencia da iflasın eşiğine gelenlerden.

Yazar: İsmail Şayan
ismailsayan@hayatimfutbol.com | twitter.com/is_xs

Real Oviedo’yu kurtarma operasyonu sanal alemde epey ilgi toplasa da kurtarmakla bitecek gibi değil… Benzer durumda pek çok kulüp var. Son olarak ülkenin en ağır toplarından ve Şampiyonlar Ligi’nin gediklilerinden Valencia da iflasın eşiğine gelince yerel yönetim duruma el attı. Gel gör ki yerel yönetimin durumuna da el atılsa hiç fena olmayabilir.

Kulübün borcu 2009’da 550 milyon euro’ydu. 2010’da 471 milyona düşürmeyi başardılar. Ertesi yaz başında 400, yaz sonunda 370 milyon düzeyine inmişti. Ancak en yüksek geliri elde eden üçüncü kulüp olmasına karşın Valencia, La Liga’da gelirinin borcunu karşılama oranı en düşük kulüptü. David Villa, David Silva, Carlos Marchena, Juan Mata, Jordi Alba gibi oyuncuların yüklü rakamlara satılışları borcu azaltmada büyük rol oynadı. Sırada da Soldado ve Canales var gibi görünüyor.

Şans kapıyı kırınca

Valencia’nın başını yakansa, yeni stadyum macerasıydı. 55 bin kişilik Mestalla’yı yenilemeye soyunan kulübe bir arsa bağışlandı ve 2007 Ağustosunda 75 bin kapasiteli olarak planlanan yeni stadyumun yapımına girişildi. Kulüp, Mestalla’nın arazisini satarak yeni stadın maliyetinin önemli bir kısmını kolayca karşılamayı planlıyordu. Ancak kaynağı hazırlamadan işe girişmenin bedeli çok ağır oldu. Eldeki kaynaklar ve alınan kredilerle proje başladı. Bu arada stat için de alıcı aranıyordu. Harcanan para 150 milyona dayanmışken alıcı bulundu. 320 milyonluk satışa ramak kalmıştı… Fakat kriz patlayınca alıcı rakamı indirdi. Kulüp 240 milyonluk teklifi reddetti. O günden beri Mestalla alıcıyı, Nou Mestalla bitirilmeyi bekliyor.

Valencia’yı kurtarmaya girişen bölgesel yönetim ise ayrı muamma… 2009’da Elche ve 2010’da Hercules’e de kapanma tehlikesi baş gösterince yardıma koşup 110 milyonluk yükün altına girdiler. Devletin AB’den aldığı yardımdan yararlanmak için başvuruya ilk koşan da kendileri oldu. Bu arada Valencia’nın borcu Bankia’ya ve Bankia bir devlet bankası. Yani, devletten yardım alıp devlete borç ödemek şeklinde özetlenebilecek tuhaf bir döngü var ortada. Bankia’nın, AB kurtarma fonu sayesinde ayakta duruyor olmasıysa bu döngünün çileği.

Kılavuz karga
Geçmişte İspanya’da tüm kulüpler tıpkı Türkiye ve Almanya’daki gibi dernek statüsündeydiler. Sahipleri üyeleriydi. Ancak 1985’teki yardımdan 5 yıl sonra aynı noktaya gelinince ödenmeyen vergi ve borçlardan bıkan İspanyol hükümeti kapısını çalan kulüplerle yeniden masaya oturdu. Mevcut yapıyla sorunların çözülemeyeceğine karar verildi. Hükümetin kulüplere mali sorunları çözme sözüne karşılık kulüpler İngiltere’deki gibi şirketleşeceklerdi. O dönem sorun yaşamayan dördü dışında tüm kulüpler şirketleşirken devlet de kulüplerin mali sorunlarını çözdü.

Sonrasındaki süreçte kulüplerin vergi borçlarını görmezden gelmekle yetiniliyordu. Yaşanan son krizde ciddi destek sağlayan AB, kulüplerin vergi borçlarının tahsil edilmemesine büyük tepki gösterdi ve hükümet konuya el atmak zorunda kaldı. Borçların affedilmeyeceği, ödenmezse yayın gelirlerine el konacağı açıklandı. Birkaç gün önce bir mahkemenin Deportivo’nun başvurusunu uygun görüp kulübün yayın gelirine vergi borcu nedeniyle konan blokajı kaldırması işlerin yine karışacağını gösteriyor…

Türkiye’de futbolun yeniden yapılandırılması tartışmaları bir kez daha gündemde… Kimileri İngiliz modelinin daha uygun olduğunu savunurken kimileri Alman modelinde ısrarcı. Oysa belki her iki modelde de gemiyi karaya oturtan İspanya’yı iyice analiz edip anlamaya çalışmalı. İspanyollar gösteriyor ki “reçete bende” diye ortaya atılmadan önce sorunu doğru anladığımıza emin olmamız gerek. İnanıyoruz ki İspanya örneğinden alınabilecek çok değerli dersler var. Albert Einstein’ı anarak bitirelim: “Mesele sorulan soruya yanıt bulmak değil, doğru soruyu sormaktır.”

 
guillou

Next:

Adam olacak çocuk Belçika’da

You may also like

Yorum Yap