Victor Moses’ın dramatik hikâyesi

07 Şubat of 2018

Yazar: Furkan Uzun

uznfrkn@hotmail.com | twitter.com/Nueva61

“Eğer anne ve babam yaşıyor olsaydı benimle gurur duyardı. Onlar şimdi gökyüzünde bir yerdeler ve beni tebessümle izliyorlar, biliyorum.”

Victor Moses

Sömürgecilik bir devletin başka devletleri siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya bu doğrultuda yayılmayı istemesidir. Afrika sömürgeciliği, coğrafi keşiflerle başladı ve yüz yıllardır devam ediyor. Orada bulunan değerli madenler ve önemli kaynaklar, milyonlarca insanın yokluk çekmesine ve yok oluşuna neden oldu. İç savaşların hiç durmadan devam ettiği, hayatta kalmanın başarı olarak kabul edildiği bu topraklarda 12 Aralık 1990 tarihinde bir çocuk dünyaya geldi. Nijerya’da doğan bu çocuğun, o topraklarda doğan diğer çocuklardan farklı olan herhangi bir özelliği yoktu. Bu çocuk, diğer yaşıtları gibi sadece futbola sevdalıydı.

O dönemler, Nijerya’daki en zorlu mesleklerden biri din adamı olmaktı. Victor adındaki bu çocuğun babası da bir papazdı ve ülkenin her bir köşesinde şiddetli din çatışmaları yaşanmaktaydı. İşte onun dramatik hikâyesi burada başladı.

2001 yılında 11 yaşına ayak basan Victor, sokakta top peşinde koşarken amcasının haykırışlarını duydu. Koşar adımlarla evine yürüdü ve içinde hiçbir yaşam belirtisi olmayan yalnızca buharlaşmış bir yapı buldu. Anne ve babası savaşın ortasında yanarak can vermişti.

Amcası, gözyaşları içerisinde Victor’un yanına geldi ve hemen onu alıp bir arkadaşına götürdü. 11 yaşındaki Victor için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Amcası, Victor’un hayatının tehlikede olduğunu biliyordu. Bu nedenle onu Nijerya’da tutmaya niyeti de yoktu. Onu kısa bir süre yakınlarının evinde saklanmak zorunda kaldı. Daha sonra akrabalarının yardımıyla İngiltere’ye mülteci olarak gönderildi. Ve onun hayata yeniden tutunma hikâyesi de mülteci olarak geldiği İngiltere topraklarında başladı.

Genç Victor, çocukluğunun en güzel ve özel döneminde ülkesini, arkadaşlarını, top oynadığı sokakları geride bırakıp, hiç bilmediği, belki de adını bile duymadığı bir ülkeye gidiyordu. Ülkesi ve arkadaşları aklında, anne ve babası her an kalbinde yaşıyordu. Moses soyadına sahip bu gurbetçi Nijeryalı, evinden o kadar telaşlı ayrılmıştı ki anne ve babasının fotoğrafını bile yanına almaya zaman bulamamıştı.

moses young

İngiltere’ye ulaşan Victor Moses, bambaşka yüzler, bambaşka sokaklar ve insanlarla karşı karşıya kalmıştı. Küçük Victor, kendini tek başına dünyanın öteki ucunda bulmuştu. Ölümden kaçmıştı ama nereye gelmişti? Ne yapacaktı? Bir daha asla Nijerya’ya dönemeyecek miydi? Moses, küçük bir çocuğun düşünmemesi gereken bütün şeyleri artık düşünmek zorundaydı.

O, yaşananlara anlam veremiyordu ve babasıyla annesini bir daha asla göremeyecek oluşunu kabullenemiyordu. Fakat her şeye rağmen futbol tutkusundan da vazgeçmiyordu. Günler geçtikçe ayaklarının üstünde durmayı başaran Victor, Londra’da bir okula kaydoldu. Artık annesi, babası ve Nijerya’sı yoktu. Bu yüzden onun için tutunacak tek dal okul ve meşin yuvarlak olmuştu, kimsesiz kalan Victor eğitime ve meşin yuvarlağa sığınmıştı.

Victor, Crystal Palace takımının stadı olan Selhurst Park’a birkaç sokak uzaklıkta bir okulda öğrenim görüyordu. Londra ekibinin scout görevlileri, sık sık bu okula gelerek gençleri izleyip onları değerlendiriyorlardı. Victor’da bu değerlendirmeye tabi tutulan gençlerden sadece biriydi. Scout ekibinin onun hakkında vermiş olduğu olumlu rapor doğrultusunda Victor’un hayatı değişti ve büyük bir hayat mücadelesi verdiği sırada bir futbol hikâyesi yazmaya başladı.

 Moses, Crystal Palace sonra önce Wigan’a, ardından İngiliz devi Chelsea’ye transfer oldu. Kiralık olarak Liverpool ve West Ham’da oynadı ve Chelsea’ye dönüşünde taraftarın sevgilisi oldu ve böylece Victor Moses, kendisini cezalandıran hayata, bir hayat bilgisi dersi vermişti.

Hayat, oyun oynamayı düşlediği yaşlarda ona büyük bir sorumluluk verdi. O, yalnızca başka bir dine mensup olduğu için ailesini kaybetmişti. Aradan yıllar geçmesine rağmen Victor Moses, hayatını karartan olayların gerçekleştiği ve aynı zamanda doğduğu yer olan Kaduna’yı halen ziyaret edemiyor.

Çünkü, onun çocuk kalan yüreği buna dayanmıyor. Moses,bu acı dolu olayı hatırladıkça, gözlerinin dolduğunu söylüyor ve tüm yaşanmışlıklara rağmen ülkesi Nijerya’yı çok seviyor. Öyle ki; bir de ders veriyor. Nijeryalı Hristiyan bir futbolcu, ailesini din savaşında kaybetmesine rağmen asla kin tutmuyor ve milli takımda farklı dinlere mensup futbolcularla beraber koşuyor, beraber seviniyor, beraber üzülüyor ve beraber mücadele ediyor…

moses nigeria

fch8-1503054817

Previous:

İki maçlık görevden 10 yıllık serüvene uzanan yol

You may also like

 • guardiola 2
  01 May

  Mes Que Un Entrenador*

  Profil

  Çağının bir tık ötesinde, muadillerinden çok farklı… Onu farklı yapan ise daima mükemmeli araması  *: ...

 • aa_picture_20150426_5160759_web
  25 May

  Buraya uzun bir yoldan geldim

  Profil

  Her sıkıntılı kulübün sıklıkla yaptığı gibi Galatasaray da zor günlerinde eski evladına sarıldı. Hayatındaki tüm ...

 • kapak-gutendorf kimono
  10 Tem

  Gutendorf ile yörelerimiz yemeklerimiz

  Profil

  Ülkemizde her sene görevini değiştirerek Anadolu’nun çeşitli takımlarını çalıştıranhocalrı biliyorsunuz ama böylesini daha önce hiç ...

 • srna1 (1)
  14 Haz

  Srna

  Profil

  Yazar: Mert Sarıbaş mertsrbs@gmail.com | twitter.com/saribasmert Euro 2016’da 3. gün,  Paris’te saatler 15:00’i gösterirken günün ...

Yorum Yap