Victor Moses’ın dramatik hikâyesi

07 Şubat of 2018

Yazar: Furkan Uzun

uznfrkn@hotmail.com | twitter.com/Nueva61

“Eğer anne ve babam yaşıyor olsaydı benimle gurur duyardı. Onlar şimdi gökyüzünde bir yerdeler ve beni tebessümle izliyorlar, biliyorum.”

Victor Moses

Sömürgecilik bir devletin başka devletleri siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya bu doğrultuda yayılmayı istemesidir. Afrika sömürgeciliği, coğrafi keşiflerle başladı ve yüz yıllardır devam ediyor. Orada bulunan değerli madenler ve önemli kaynaklar, milyonlarca insanın yokluk çekmesine ve yok oluşuna neden oldu. İç savaşların hiç durmadan devam ettiği, hayatta kalmanın başarı olarak kabul edildiği bu topraklarda 12 Aralık 1990 tarihinde bir çocuk dünyaya geldi. Nijerya’da doğan bu çocuğun, o topraklarda doğan diğer çocuklardan farklı olan herhangi bir özelliği yoktu. Bu çocuk, diğer yaşıtları gibi sadece futbola sevdalıydı.

O dönemler, Nijerya’daki en zorlu mesleklerden biri din adamı olmaktı. Victor adındaki bu çocuğun babası da bir papazdı ve ülkenin her bir köşesinde şiddetli din çatışmaları yaşanmaktaydı. İşte onun dramatik hikâyesi burada başladı.

2001 yılında 11 yaşına ayak basan Victor, sokakta top peşinde koşarken amcasının haykırışlarını duydu. Koşar adımlarla evine yürüdü ve içinde hiçbir yaşam belirtisi olmayan yalnızca buharlaşmış bir yapı buldu. Anne ve babası savaşın ortasında yanarak can vermişti.

Amcası, gözyaşları içerisinde Victor’un yanına geldi ve hemen onu alıp bir arkadaşına götürdü. 11 yaşındaki Victor için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Amcası, Victor’un hayatının tehlikede olduğunu biliyordu. Bu nedenle onu Nijerya’da tutmaya niyeti de yoktu. Onu kısa bir süre yakınlarının evinde saklanmak zorunda kaldı. Daha sonra akrabalarının yardımıyla İngiltere’ye mülteci olarak gönderildi. Ve onun hayata yeniden tutunma hikâyesi de mülteci olarak geldiği İngiltere topraklarında başladı.

Genç Victor, çocukluğunun en güzel ve özel döneminde ülkesini, arkadaşlarını, top oynadığı sokakları geride bırakıp, hiç bilmediği, belki de adını bile duymadığı bir ülkeye gidiyordu. Ülkesi ve arkadaşları aklında, anne ve babası her an kalbinde yaşıyordu. Moses soyadına sahip bu gurbetçi Nijeryalı, evinden o kadar telaşlı ayrılmıştı ki anne ve babasının fotoğrafını bile yanına almaya zaman bulamamıştı.

moses young

İngiltere’ye ulaşan Victor Moses, bambaşka yüzler, bambaşka sokaklar ve insanlarla karşı karşıya kalmıştı. Küçük Victor, kendini tek başına dünyanın öteki ucunda bulmuştu. Ölümden kaçmıştı ama nereye gelmişti? Ne yapacaktı? Bir daha asla Nijerya’ya dönemeyecek miydi? Moses, küçük bir çocuğun düşünmemesi gereken bütün şeyleri artık düşünmek zorundaydı.

O, yaşananlara anlam veremiyordu ve babasıyla annesini bir daha asla göremeyecek oluşunu kabullenemiyordu. Fakat her şeye rağmen futbol tutkusundan da vazgeçmiyordu. Günler geçtikçe ayaklarının üstünde durmayı başaran Victor, Londra’da bir okula kaydoldu. Artık annesi, babası ve Nijerya’sı yoktu. Bu yüzden onun için tutunacak tek dal okul ve meşin yuvarlak olmuştu, kimsesiz kalan Victor eğitime ve meşin yuvarlağa sığınmıştı.

Victor, Crystal Palace takımının stadı olan Selhurst Park’a birkaç sokak uzaklıkta bir okulda öğrenim görüyordu. Londra ekibinin scout görevlileri, sık sık bu okula gelerek gençleri izleyip onları değerlendiriyorlardı. Victor’da bu değerlendirmeye tabi tutulan gençlerden sadece biriydi. Scout ekibinin onun hakkında vermiş olduğu olumlu rapor doğrultusunda Victor’un hayatı değişti ve büyük bir hayat mücadelesi verdiği sırada bir futbol hikâyesi yazmaya başladı.

 Moses, Crystal Palace sonra önce Wigan’a, ardından İngiliz devi Chelsea’ye transfer oldu. Kiralık olarak Liverpool ve West Ham’da oynadı ve Chelsea’ye dönüşünde taraftarın sevgilisi oldu ve böylece Victor Moses, kendisini cezalandıran hayata, bir hayat bilgisi dersi vermişti.

Hayat, oyun oynamayı düşlediği yaşlarda ona büyük bir sorumluluk verdi. O, yalnızca başka bir dine mensup olduğu için ailesini kaybetmişti. Aradan yıllar geçmesine rağmen Victor Moses, hayatını karartan olayların gerçekleştiği ve aynı zamanda doğduğu yer olan Kaduna’yı halen ziyaret edemiyor.

Çünkü, onun çocuk kalan yüreği buna dayanmıyor. Moses,bu acı dolu olayı hatırladıkça, gözlerinin dolduğunu söylüyor ve tüm yaşanmışlıklara rağmen ülkesi Nijerya’yı çok seviyor. Öyle ki; bir de ders veriyor. Nijeryalı Hristiyan bir futbolcu, ailesini din savaşında kaybetmesine rağmen asla kin tutmuyor ve milli takımda farklı dinlere mensup futbolcularla beraber koşuyor, beraber seviniyor, beraber üzülüyor ve beraber mücadele ediyor…

moses nigeria

fch8-1503054817

Previous:

İki maçlık görevden 10 yıllık serüvene uzanan yol

Samstag 27.04.2013, 1. Fussball - Bundesliga Saison 12/13 - 31. Spieltag in Duesseldorf,
Fortuna Duesseldorf - BV Borussia Dortmund 
Jakub KUBA Blaszczykowski (BVB) bejubelt hier seinen Treffer zum 0:2

Foto: DeFodi.de +++ Copyright Vermerk DeFodi.de -- DeFodi Ltd. & Co. KG, Wellinghofer Str. 117, D- 44263 D o r t m u n d, sport@defodi.de, Tel 0231-700 500 44, Fax 0231-700 54 90, C o m m e r z b a n k D o r t m u n d, Kto: 36 11 76 100, BLZ: 440 400 37 // BIC COBADEFF440 // IBAN: DE74 4404 0037 0361 1761 00 // Steuer-Nr.: 315/5803/1864 , USt-IdNr.: DE814907547 - 7% MwSt.

Next:

Gollerini cennetten izleten adam: Jakub Blaszczykowski

You may also like

 • SGS_102
  24 Kas

  Cesur

  Profil

  Türkiye’de bir forma altında en uzun süre forma giyen oyuncu, en çok şampiyonluk gören oyuncu, ...

 • ASS.HLN. : Cercle Brugge vs Club Brugge - Jupiler League
  20 Şub

  Brugge kanallarını temizleyen adam

  Profil

  Club Brugge’u, 10 yıl sonra şampiyonluk yoluna sokan, Belçika futbolunun efsane kalecisi Michel Preud’homme’a Hayatım ...

 • Bildnummer: 10600527 Datum: 17.05.2012 Copyright: imago/Christian Schroedter
Kevin Pannewitz (VFL Wolfsburg) - Testspiel VFL Wolfsburg vs. Blau Weiss Neuenhofe auf dem Sportplatz Neuenhofe - Einzelbild,Aktion,17.05.2012,Deutschland,Fußball,Mann,Määnner ; Fussball Ger Testspiel 2011 2012 xdp x0x 2012 quer Test Fußball VFL Wolfsburg Mann Männer Neuenhofe 

Image number 10600527 date 17 05 2012 Copyright imago Christian Schroedter Kevin Panne joke VfL Wolfsburg try out VfL Wolfsburg vs Blue White on the Sports field Single Action shot 17 05 2012 Germany Football Man Football ger try out 2011 2012 x0x 2012 horizontal trial Football VfL Wolfsburg Man Men
  04 Ağu

  Çöpe giden yetenek

  Profil

  Yaşıtları okul takımında olmanın havasını atarken o Hansa Rostock’a transfer olmuştu. Magath’ın bile göbeğini eritemediği Kevin Pannewitz, ...

 • mehmetsepilultras
  17 Nis

  Göztepe’nin Ultras başkanı

  Profil

  Son dönemde özellikle sosyal medyada Sampdoria Başkanı Massimo Ferrero için “çılgın başkan”, “ideal başkan”, “karizma ...

Yorum Yap