Yeni Buffon: Scuffet

15 Nisan of 2014

“Keşfet, parlat ve kazan” felsefesinin öncülerinden Udinese, yeni bir genç yıldızı dünya futboluna sundu: Simone Scuffet. İtalyanlar, artık “Onsuz ne yaparız?” dediği Gianliugi Buffon’un doğum tarihine bakmaktan korkmayacak!

Yazar: Mustafa Demirtaş

mustafademirtas@hayatimfutbol.com | twitter.com/cartalete | 11.04.2014

Savunmada Arjantin’in efsanevi liberosu Sensini… Hem Euro 1996’da attığı golle, hem de Euro 2000’de Alpay’ı attırışıyla Türkiye’nin başına dert olan dönemin en çelikten stoperlerinden Fernando Couto… Ve İtalyanların ölümsüz kaptanı Fabio Cannavaro… Hücumda Gianfranco Zola, Filippo Inzaghi, Faustino Asprilla, Hristo Stoichkov; sonraki sezonlarda Hernan Crespo, Enrico Chiesa… Kısacası, 90’larda sokakta top oynayan her çocuğun topa vururken “o” olduğu birçok klas forvetlere sahipti Parma. Ancak namı bugünlere kadar gelecek, o günlerde doğan çocukların bile idolü olacak asıl efsane kaledeydi: Gianliugi  Buffon.

Kendisi Udinese’nin genç takımlarındayken, Samir Handanovic’i izleyerek büyüdüğü için ona “Dünyanın en büyük kalecisi!” diyordu belki de.  Ama Buffon efsanesinin doğduğu dönemde,  1996 yılında doğan ve bugünlerde yakaladığı tek fırsata sarılarak Udinese’nin birinci kalecisi haline gelen Simone Scuffet, birçok İtalyan’a göre “Yeni Buffon”. Eğer İtalya sınırları içindeyseniz ve yetenekli bir kaleciyseniz, zaten “Yeni Taffarel” olma şansınız yok. Ancak Scuffet bu lakabı sadece İtalyan oluşuyla değil; kaledeki duruşuyla, fiziğiyle, tekniğiyle birçok anlamda Buffon’a benzediği için hak ediyor.

Çok küçük yaşta oynamaya başladığı amatör takımlarda, yaşına rağmen topu kontrol etme tarzı, çevikliği ve elbette ki kusursuz fiziğiyle, Udinese scoutlarının gözünden kaçmadı. Kısa zamanda U17 İtalya Milli Takımı’na çağırılarak, son 16’da Meksika’ya kaybedilen 2013 U17 Dünya Şampiyonası’nda İtalya kalesini korudu. Simone’nin kendi takımında birinci kaleci olma hikâyesi, Engin İpekoğlu – Rüştü Reçber başta olmak üzere birçok efsane kalecinin hikâyesiyle örtüşüyor. Udinese’nin as kalecisi Brkic ağır sakatlık yaşadıktan sonra genç yaşında basamakları hızlıca tırmanan Scuffet’e şans verme zamanı gelmişti. İlk lig maçında Genoa’dan 3 gol yemesi bir yıkım değil, sadece istisna olacaktı. Scuffet, geriye kalan 10 maçın 5’inde, kalesinde hiç gol görmedi. İşte ona Buffon yakıştırmaları, böyle başlayacaktı…

Simone-Scuffet-udinese-goalkeeper-05

“Buffon’un ayak izlerini takip etmem benim için harika bir duygu ve büyük bir rüya” diyor Simone Scuffet. “Onun Juventus’ta ve İtalya’da yarattığı etkiye, kazandıklarına yaklaşmak bile harika olurdu.” Genç kalecinin hayalleri büyük, ama bu yakıştırmalar ayağını yerden kestirmiyor: “Şu an için çok mutluyum. Gelecek sezon neler olacağını görmek için bekliyorum. Geçtiğimiz sezon başlarken Udinese’nin dördüncü kalecisiydim, bir şeylerin değişebileceğine artık eminim ve daha bu bir başlangıç.”

Simone Scuffet’i bu yaşında büyük hedeflerine erkenden ulaştıran başlıca özelliği, soğukkanlılığı. Pozisyon takibi çok güçlü. Bu yüzden yakalayabileceği topları asla sektirmiyor. Uzun boyu ve güçlü fiziğine rağmen oldukça çevik. Zaten 11 maçlık performansıyla, genç yaşın vermiş olduğu güçlü refleksleriyle parlayan sıradan bir kaleci olmadığını kanıtladı. Cesare Prandelli de onu büyük oyuncularla birlikte antrenman yapsın diye İtalya Milli Takımı’na da davet etmeye başladı. Belki onu Brezilya kadrosunda da görüp, bir zamanlar Casillas’da olduğu gibi turnuvanın en genç oyuncusu namzedinin karşısında bir kaleci görürüz, kim bilir…

FBL-ITA-SERIEA-INTER MILAN-GENOA

Previous:

Krallıkta sınıf atlama zamanı

Marco-Asensio-celebra-gol-vermell_ARAIMA20140316_0206_1

Next:

Real’in çalımı: Marco Asensio

You may also like

Yorum Yap